Dansens Dager 2018

Dansens Dager i Hordaland

Dansens dager er en hyllest til dansen og en anerkjennelse av kunstformen som en viktig kulturell og sosial samværs- og uttrykksform i dagens samfunn. I 1982 etablerte Unesco Den Internasjonale Dansens Dag som en markering av all dans, og denne feires internasjonalt den 29. april hvert år, samt dagene rundt denne datoen.

Ønsket for denne dagen er at danseglade amatører og profesjonelle verden over setter fokus på ulike danseformer, feirer kunstformen og krysser politiske, kulturelle og etniske grenser gjennom dansen.

I Norge markeres dagen nå for 18. gang. I Bergen feirer vi med det årlige arrangementet på Festplassen, togstasjonen, Bergen offentlige bibliotek (Hovedbiblioteket) lørdag 28. april. Dansens Dager koordineres lokalt av Bergen Dansesenter, og nasjonalt av Danseinformasjonen. Her kan du finne mer informasjon om Dansens Dager. Og  ikke minst lære deg årets Dansens Dager-dans!

Foto: Rob Sloetry Covell, fra forestillingen Limbo av Tabanka Dance Ensemble på Den Norske opera & Ballett. Tabanka Dance Ensemble er årets Dansens Dager-ambassadør og står bak Dansens Dager-dansen.

FELLESARANGEMENT 28. APRIL

KOORDINERT AV BERGEN DANSESENTER

TOGSTASJONEN

10.30 LANGHAUGEN VIDEREGÅENDE
hordaland.no/langhaugenvgs
1. klasse danselinjen, koreografi av elevene selv

10.35 BERGEN KULTURSKOLE BOLK 1
bergen.kommune.no/kulturskole
Klassisk ballett fordypning, koreo: Marcello Raciti

10.45 TANGO ABRAZO
bergentango.no

11.00 BERGEN UNGDOMSLAG ERVINGEN
bergen.ungdomslag.no

11.10 SPINAE
spinaecompany.com
spinae company youth & junior, koreo: Magdalena From Delis og
Nathaniel Larsson

11.30 BERGEN KULTURSKOLE BOLK 2
Samme som over

11.40 ZAMILA
zamilaodf.wordpress.com

11.50 BERGAUSIS
Latvisk kulturskole i Bergen

12.00 PERKONKALNS
Latvisk folkedansgruppe

12.15 ÅSANE BALLETTSKOLE
aasaneballett.org
Showdans 2, koreo: Siren Vaage
Klassisk 2-3, koreo: Siren Vaage
Jazz 3-4, koreo: Siren Vaage
Moderne, koreo: Roskva Yasmin Andersen

12.30 MEXICO LINDO
facebook.com/mexicolindoibergen/

12.40 STEP IN DANSESTUDIO
stepindansestudio.no
Jazz 12-16, Fyllingsdalen, koreo: Camilla Romslo og Stine Bertelsen
Klassik elite, koreo: Camilla Romslo og Adeline Eikanger
Hip hop Elite, koreo: Camilla Andersen
Stepp, koreo: Liv-Mette og Gisela
Moderne 1 og 2, Midtun, koreo: Camilla Romslo
Jazz 12-16, Midtun, koreo: Adeline Eikanger

13.05 PATINADAMENE (og Patinajenten Sari Skarvatun)
koreo: Stephanie Mowinckel

13.10 CUECAS BERGEN
Chilensk folkedans

13.20 BERGEN DANSESENTER
Jazzdans 13-15 år forts., koreo: Stephanie Mowinckel
Klassisk barn 2+3, koreo: Elizabeth Guinoo Jazz
Klassisk barn-ungdom 4, koreo: Elizabeth Guinoo
Hiphop 10-15 år forts. og ungdom/voksen 2-3, koreo: Henrik Nordin
Jazzdans u-v nivå 3, koreo: Adeline Eikanger

FESTPLASSEN

(VÆRFORBEHOLD)

11.30 LANGHAUGEN
Samme som på togstasjonen

11.35 TANGO ABRAZO
Samme som på togstasjonen

11.45 STEP IN DANSESTUDIO
Samme som på togstasjonen

12.10 CUECAS BERGEN
Chilensk folkedans

12.20 BERGEN DANSESENTER
Samme som på togstasjonen

12.35 ZAMILA
Samme som på togstasjonen

12.50 BERGAUSIS
Samme som på togstasjonen

13.00 PERKONKALNS
Samme som på togstasjonen

13.10 BERGEN KULTURSKOLE BOLK 1
Samme som på togstasjonen

13.15 MEXICO LINDO
Samme som på togstasjonen

13.25 ÅSANE BALLETTSKOLE
Samme som på togstasjonen

13.40 BERGEN KULTURSKOLE BOLK 2
Samme som på togstasjonen

13.50 SPINAE
Samme som på togstasjonen

14.10 PATINADAMENE (og Patinajenten Sari Skarvatun)
Samme som på togstasjonen

14.15 HILDEMORS DANSESENTER
hildemors.no
HILL sportsdansere, koreo: Jane Vestøl
Latino-street, koreo: Paulina Cayo

14.25 COTTONTAILS
thecottontails.net

14.35 PROFESJONELLE FRILANS DANSERE I BERGEN
facebook.com/events/2013233345663334/
“Moments of collective performativity”, improvisasjon av danserne Lisa Colette Bysheim, Karen Eide Bøen, Malin Vangsnes, Mirjam Dorthea Berg, Claudia Micheli, Roskva Yasmin Andersen, Kathrine Patry, Ine Terese Hogstad, Maria Adeline Bjorvand, Przybys Paz
Musikk: Rudi Valdersnes og Omar Johnsen

BERGEN OFFENTLIGE BIBLIOTEK

(VÆRFORBEHOLD PÅ ARRANGEMENTENE UTENDØRS)

11.30 CUECAS (UTE PÅ BIBLIOTEKSPLASSEN)
Chilensk folkedans

11.40 BERGEN DANSESENTER (INNE)
solo av Ivo Rückmann, koreo: Elizabeth Guinoo

11.45 BERGEN UNGDOMSLAG ERVINGEN (INNE)
bergen.ungdomslag.no

11.55 SPINAE COMPANY (UTE PÅ BIBLIOTEKSPLASSEN)
Samme som på togstasjonen

12.15 TANGO ABRAZO
bergentango.no

 

TORGALMENNINGEN

11.30 OG 12.00 BERGEN DANSESENTER
Samtidsdans nivå 2+3, koreo: Roskva Yasmin Andersen

 

ØVRIGE ARRANGEMENT

23.-29. APRIL – SPINAE FESTIVALEN
STORD, SPINAE DANCE SPACE
En hel uke med happenings, klasser, workshops i ulike danse-
stiler for amatører og profesjonelle i alle aldre.
Program for festivalen finnes på spinaecompany.com

27. APRIL – PRODA
proda.no/regionale-avdelinger/proda-hordaland
Profesjonelle dansetrening organisert gjennom stiftelsen PRODA over hele landet. Kompetansesenteret ved Bergen Dansesenter organiserer PRODA i Hordaland.
27. APRIL, BERGEN DANSESENTER, sal 2
11.00-12.30 JAZZDANS med Ane Evjen Gjøvåg

27. APRIL – DANS I SKOLEN
dansiskolen.no
09.30 DANS I SKOLENs aksjon «En annen dans» finner sted på Christi krybbe skoler hvor det blir workshops med pedagog Stephanie Mowinckel

27.-29. APRIL, UTSTILLING OG PERFORMANCE
facebook.com/events/415942702164161/
GALLERI BOKBODEN i Marken
I BEVEGELSE av Gunhild Sannes Larsen
27. APRIL kl. 19.30 performance av elever ved Bergen Dansesenters “impro- og bevegelsesopplevelse”, koreo: Liv Basberg

28. APRIL – DANSENS DAGER PAO VOSS
danspaovoss.no
Dans pao Voss feirer dansens dag med workshops og
dansefest!

28. APRIL, FORESTILLING
STOVEDANS i Jonas Reins Gate kl. 14.00
Med Kristine Nilsen Oma og Marita Moe Sandven
Kun 10 publikumsplasser
Påmelding innen dagen før til kristinenilsenoma@gmail.com
kristinenilsenoma.wordpress.com

29. APRIL, FORESTILLING
facebook.com/events/2018715068410874/
16.00 og 18.00 FANA KULTURHUS
PUR Jazzkompani viser forestillingen MoXie, med
koreografier av Ane Evjen Gjøvåg og Adeline Eikanger
Billetter i døren; kontant eller VIPPS, kr. 200

 

Seltop | Grafisk Form